Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από την εκδήλωση που έγινε στις 4/11/17
 για τα 30χρονα του Βιβλιοπωλείου Κύκνος

 20171104 11041820171104 11062720171104 115709

20171104 112337

 

20171104 113101

   ΟΙ 50 ΤΥΧΕΡΟΙ ΤΗΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ 
         
            4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2017
Α/Α ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ Τ.ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ   ΟΝΟΜΑ   ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ
1 01/09/2017 ΜΥΡΟΦΟΡΑ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
2 06/09/2017 ΕΙΡΗΝΗ ΒΙΟΛΑΡΗ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
3 16/09/2017 ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΦΩΤΙΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
4 05/09/2017 ΤΩΝΙΑ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
5 08/09/2017 ΠΑΝΗ ΑΝΔΡΕΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
6 14/10/2017 ΑΝΤΡΟΥΛΛΑ ΧΑΤΖΗΝΕΟΦΥΤΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
7 08/09/2017 ΕΥΗ ΙΟΡΔΑΝΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
8 09/09/2017 ΓΙΩΤΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
9 10/10/2017 ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΝΤΕ ΠΙΝΤΟ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
10 14/10/2017 ΕΛΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
11 16/10/2017 ΕΛΛΗ ΛΙΑΣΙΔΟΥ PILOT SCHOOL SET,  ONE FILE AND ONE BOOK
12 27/09/2017 CLARISSA SCHEMBRI PENTEL MECHANICAL PENCIL, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE BOOK
13 26/10/2017 ΑΓΓΕΛΑ ΜΟΡΤΗ PENTEL MECHANICAL PENCIL, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE BOOK
14 31/10/2017 ΕΛΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥ MOUSE 1600DPI, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE PENCIL CASE
15 21/09/2017 ΑΝΤΡΗ ΘΕΟΦΙΛΙΔΟΥ MOUSE 1600DPI, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE PENCIL CASE
16 18/09/2017 ΜΑΡΙΝΑ ΠΙΕΡΙΔΟΥ MOUSE 1600DPI, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE PENCIL CASE
17 12/10/2017 ΓΙΩΤΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ CENTRUM HANG BAG, ONE PILOT SCHOOL SET AND ONE PENCIL CASE
18 07/10/2017 ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΚΤΩΡΗ DVD LENS CLEANER AND ONE PILOT SCHOOL SET
19 11/09/2017 ΜΑΡΤΙΝΟΣ ΝΙΚΠΑΧΤΑΝ DVD LENS CLEANER AND ONE PILOT SCHOOL SET
20 31/08/2017 ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΚΑΠΝΙΣΗ DVD LENS CLEANER AND ONE PILOT SCHOOL SET
21 25/08/2017 ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ ΚΑΛΛΑΣΙΔΟΥ DVD LENS CLEANER AND ONE PILOT SCHOOL SET
22 29/08/2017 ΜΥΡΙΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ DVD LENS CLEANER AND ONE PILOT SCHOOL SET
23 12/10/2017 ΖΩΗ ΚΑΟΥΡΗ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
24 07/09/2017 ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
25 04/09/2017 ΒΙΚΗ ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
26 28/09/2017 ΘΕΚΛΑ ΤΟΥΜΠΑ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
27 11/09/2017 ΜΑΙΡΗ ΣΠΥΡΟΥ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
28 06/10/2017 ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
29 14/09/2017 ΑΝΤΡΗ ΕΥΡΙΠΙΔΟΥ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
30 17/10/2017 ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΑΡΑΒΗ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
31 09/09/2017 ΘΕΜΙΣ ΠΑΠΑΦΙΓΓΟΥ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
32 09/10/2017 ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΟΥΡΗ QUITAR WATERCOLOR SET 13COL.X8ML AND ONE PILOT SCHOOL SET
33 06/09/2017 ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΧΟΙΝΗ DYMO TALKING LABELMAKER
34 14/09/2017 ΛΙΑΝΑ ΜΑΡΑΓΚΟΥ CENTRUM SCHOOL BAG AND ONE PILOT SCHOOL SET
35 07/10/2017 ΣΑΒΒΑΣ ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ WIRELESS MOUSE
36 21/08/2017 ΜΑΡΙΑ ΠΕΤΡΑΚΗ WIRELESS MOUSE
37 16/10/2017 ΕΛΛΗ ΜΟΥΚΤΑΡΟΥΔΗ WIRELESS MOUSE
38 13/10/2017 ΜΠΡΑΝΚΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ FABER-CASTELL CREATIVITY FOR KIDS - RACER BIKES
39 10/10/2017 ΣΚΕΥΗ ΜΑΝΩΛΗ FABER-CASTELL CREAT. FOR KIDS - FASHION KIT AND ONE PILOT SCHOOL SET
40 31/08/2017 ΡΙΤΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ BANBAO EDUCATIONAL BUILDING BLOCKS SET
41 20/10/2017 ΟΡΙΑΝΑ ΟΝΗΣΙΦΟΡΟΥ BANBAO EDUCATIONAL BUILDING BLOCKS SET
42 10/10/2017 ΑΓΓΕΛΟΣ ΖΩΗΣ FABER-CASTELL CREATIVITY FOR KIDS  - COUTURE FASHION KIT
43 02/10/2017 CATALINA UNGURIANU FABER-CASTELL CREATIVITY FOR KIDS - MONSTER TRUCKS
44 17/10/2017 SHUSHAREVA NATALIE FABER-CASTELL ABITION BALL POINT PEN
45 21/09/2017 ANNA LAVRENTIEVA FABER-CASTELL ABITION ROLLER-BALL PEN
46 02/09/2017 ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΙΧΑΗΛ - ΚΥΡΙΑΚΟΥ CATHEDRAL A3 TRIMMER
47 09/09/2017 ΕΛΕΝΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ REXEL SHREDDER
48 06/10/2017 ΓΙΑΝΝΑ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ DALER ROWNEY TOWN & COUNTRY SKETCHING EASEL
49 30/08/2017 ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ STAEDTLER DIGITAL PEN
50 29/08/2017 ΒΑΣΩ ΤΖΙΑΡΑ LEITZ BUSINESS BAG

 

 04112017GREEKFLYER

 

 

DORAGR

 

Εκδηλώσεις που προγραμματίσθηκαν να γίνουν
στην Στοά του βιβλίου στην Αθήνα για αυτό τον μήνα

 

Δεκέμβριος 2017

Παρασκευή 1

Ώρα 19:30 
Αίθουσα Λόγου

«Πολύτροπη Γλώσσα. Ένα ψηφιακό έργο για τη διδασκαλία της Νεοελληνικής Γλώσσας»
Παρουσίαση από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας του ψηφιακού  έργου για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.
Εισηγητές: 
Γιούλη Αλεξίου, Άβρα Αυδή, Πανταζής Μητελούδης
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Σάββατο 2

Ώρα 16:00 
Αίθουσα Λόγου

«Σεμινάριο για μεταπτυχιακές σπουδές»
Ομιλούν οι σύμβουλοι σταδιοδρομίας:
Κατιάνα Ευσταθίου, Βιολέττα Μουστακαλή, Ελένη Αλπανίδου 
ORIENTUM – Σύμβουλοι σταδιοδρομίας

Τρίτη 5

Ώρα 19:30 
Αίθουσα Λόγου

«Έτσι σοφός που έγινες», “Cavafis, Poesia completa” , “Selection de prosas”
Παρουσίαση των βιβλίων του Pedro Badenas de la Pena
Ομιλητές:
Χρύσα Μαλτέζου, Ακαδημαϊκός,
Γιώργος Χουλιαράς, Πρόεδρος της Εταιρείας Συγγραφέων,
Eusebi Ayensa, Πρόεδρος του Ισπανο-ελληνικού Μορφωτικού Συνδέσμου.
Ο Josep Tero θα τραγουδήσει δύο ποιήματα του Καβάφη στα καταλανικά μελοποιημένα από τον ίδιο.
Ισπανο-ελληνικός Μορφωτικός Σύνδεσμος, 
Εταιρεία Συγγραφέων, Εκδόσεις Πανεπιστημίου του Κάδιθ, Biblioteca de Literatura Universal

Πέμπτη 7

Ώρα 18:30 
Αίθουσα Λόγου

«Αφιέρωμα στη συμπλήρωση 100 χρόνων από την Οκτωβριανή Επανάσταση»
Ομιλητές:
Χρήστος Κεφαλής, Βασίλης Λιόσης, Γιάννης Τόλιος, Πέννυ Γαλάνη,
Γιώργος Μανιάτης, Δ. Πατέλης, Δημήτρης Καλτσώνης Ευτύχης Μπιτσάκης

Όμιλος Μαρξιστικών Ερευνών

Παρασκευή 8

Ώρα 20:00 
Αίθουσα Λόγου

«Σαν από παραμύθι…»
Εγκαίνια έκθεσης ζωγραφικής της Κατερίνας Ματθαίου.
Διάρκεια 8 – 13 Δεκεμβρίου ώρες 18:00 – 21:30, 
Σάββατο 10:00 - 15:00, Κυριακή κλειστά

Σάββατο 9

Ώρα 9:30 
Αίθουσα Λόγου

«Ο Ουκρανικός έντυπος λόγος στο εξωτερικό. 
Τα Ουκρανικά ΜΜΕ στην Ελλάδα»

Υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Ουκρανίας στην Ελλάδα
«ΟΥΚΡΑΝΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΕΨΗ» Κοινότητα της Ουκρανικής 
διασποράς στην Ελλάδα


Δευτέρα 11

Ώρα 19:00 
Αίθουσα Λόγου

«ζωή κατάματα»
Παρουσίαση βιβλίου της Αδαμαντίνης Π. Κουμιώτου
Ομιλητές: 
Ανδρέας Ι. Βοσκός, Ομ. Καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.,
Μανόλης Γ. Βαρβούνης, Καθηγητής Λαογραφίας Δημοκρίτειου 
Πανεπιστημίου Θράκης,
Γιάννης Βούρος, Ηθοποιός – Σκηνοθέτης – Θεατρολόγος,
Μαρία Καρβέλα – Σμυρνιωτάκη, εκδότρια
Εκδόσεις Ωκεανίδα

Τρίτη 12

Ώρα 19:00 
Αίθουσα Λόγου

«Το γενναίον ψεύδος»
Παρουσίαση βιβλίου του  Κώστα Ζουράρι
Ομιλητές: Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας Πανεπιστήμιου Αθηνών
Σία Αναγνωστοπούλου, ιστορικός
Εκδόσεις Αρμός

Τετάρτη 13

Ώρα 19:00 
Αίθουσα Λόγου

«Σκέψεις και στοχασμοί για τον Β᾽ Παγκόσμιο Πόλεμο»
Παρουσίαση των δύο πρώτων τόμων της τετράτομης συγγραφής 
«2ος Παγκόσμιος Πόλεμος» του Σαράντου Ι. Καργάκου.
Ο συγγραφέας θα αναπτύξει το θέμα.
Θα προλογίσει ο Γιάννης Καργάκος
Εκδόσεις ΠΕΡΙΤΕΧΝΩΝ

Πέμπτη 14

Ώρα 19:00 
Αίθουσα Λόγου

«ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΤΡΟΣΚΟΝΗ - Σύμπαν, μια ιστορία χωρίς τέλος»
Παρουσίαση βιβλίου του Διονύση Π. Σιμόπουλου
Ομιλητές:
Στράτος Θεοδοσίου, Αναπληρωτής Καθηγητής Αστροφυσικής ΕΚΠΑ,
Ξενοφών Μουσάς, Καθηγητής Αστροφυσικής ΕΚΠΑ,
Ηλίας Μαγκλίνης, δημοσιογράφος,
Νίκος Σέργης, Ερευνητικός Συνεργάτης Ακαδημίας Αθηνών,
Τίνα Νάτσου, φυσικός-εκπαιδευτικός Σχολής Χιλλ.
Συντονίζει ο δημοσιογράφος Γιάννης Ν. Μπασκόζος.
Εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Παρασκευή 15

Ώρα 10:00–15:30 
Αίθουσα Λόγου

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»
Διεθνές Επιστημονικό Συμπόσιο προς τιμήν της Έρης Σταυροπούλου.
Ομιλητές:
Συνεδρία Α’ 
Κατερίνα Τικτοπούλου, Άννα Χρυσογέλου – Κατσή, Παρασκευή Ποσάντζη, Αλίκη Τσοτσορού, Dimitrios Yatromanolakis
Συνεδρία Β’ 
Κέλη Δασκαλά, Αναστασία Νάτσινα, Βίκυ Πάτσιου, Παναγιώτα Μ. Χατζηγεωργίου, Λητώ Ιωακειμίδου.
Συνεδρία Γ’ 
Παναγιώτης Ροϊλός, Χριστίνα Ντουνιά, Δημήτρης Αγγελάτος
Τμήμα Φιλολογίας – Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Σάββατο 16

Ώρα 9:30–12:30 
Αίθουσα Λόγου

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»
Ομιλητές:
Συνεδρία Δ’ Προεδρία: Λητώ Ιωακειμίδου.
Λάμπρος Βαρελάς, Βενετία Αποστολίδου, Μαίρη Μικέ, 
Μαρίτα Παπαρούση.
Συνεδρία Ε’ Προεδρία: Γιάννης Ξούριας
Χρυσόθεμις Σταματοπούλου – Βασιλάκου, Παντοφίλη Βαρβαρήγου, 
Αγγέλα Καστρινάκη, Θανάσης Αγάθος

Ώρα 13:00 
Αίθουσα Λόγου

«Τελετή απονομής διακρίσεων του 62ου Λογοτεχνικού διαγωνισμού»
Με αφορμή τη συμπλήρωση 10 χρόνων από τον θάνατο της Κίρας Σίνου
Ομιλητές: Αγγελική Βαρελά, Μάνος Κοντολέων, Έρικα Αθανασίου, Πάνος Τσερόλας
Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά

Ώρα 15:30–20:00 
Αίθουσα Λόγου

«Θέματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του 20ου αιώνα»

Συνεδρία ΣΤ’ Προεδρία: Τίνα Λεντάρη
Δώρα Μέντη, Διαμάντη Αναγνωστοπούλου, Γιώργος Περαντωνάκης
Συνεδρία Ζ’ Προεδρία:Θανάσης Αγάθος
Σωτηρία Σταυρακοπούλου, Πέγκυ Καρπούζου, Κυριακή Πετράκου, 
Γιώργος Πεφάνης
Συνεδρία Η’ Προεδρία: Χριστίνα Ντουνιά

Γιάννης Παπαθεοδώρου, Έλλη Φιλοκύπρου, Ελισάβετ Κοτζιά, Peter Bien.
Χαιρετισμός Έρης Σταυροπούλου
Τμήμα Φιλολογίας – Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α.

Δευτέρα 18

Ώρα 19:30 
Αίθουσα Λόγου

“Κοίτα!… Πετάω!”
Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Γιάννη Σουλιώτη
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν
Γιώργος Βέης, πρέσβης ε.τ., συγγραφέας, ποιητής,
Γιάννης Ευσταθιάδης, συγγραφέας, ποιητής,
Νίκος Σιδέρης, ποιητής, ψυχίατρος,
Ιωάννης Πανούσης, Καθηγητής εγκληματολογίας, πρώην υπουργός
Την παρουσίαση συντονίζει η στιχουργός Λίνα Νικολακοπούλου
Ποιήματα θα διαβάσουν οι ηθοποιοί Τεό Κουλουμπής, Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος, Κατερίνα Οικονόμου και Κώστας Φαλελάκης.
Η βραδιά είναι αφιερωμένη στη μεγάλη ποιήτρια Κική Δημουλά
Την παρουσίαση του βιβλίου θα συνοδεύει παράλληλα η παρουσίαση του πρώτου cd του συγγραφέα σε μουσική Δάφνης Αλεξανδρή, μουσική επιμέλεια Λίνας Νικολακοπούλου και τραγούδι Θοδωρή Βουτσικάκη.
Εκδόσεις Αρμός

Τετάρτη 20

Ώρα 19:30 
Αίθουσα Λόγου

«Αναζητητής θαυμάτων – Η αυτοβιογραφία ενός υ-ιού»
Παρουσίαση βιβλίου του Ιωάννη Ι. Κουλάνη
Ομιλητές:
Δήμος Αβδελιώτης, σκηνοθέτης, 
Νένα Γεωργιάδου, ψυχολόγος – συγγραφέας,
Αχιλλέας Κύρτσης, μαθηματικός,
Θεοδόσιος Χριστοδουλάκης, ψυχίατρος.
Προλογίζει η Ρένα Κυπριώτη, ηθοποιός
Εκδόσεις «Καμηλοπάρδαλη»